Varning för bluff-SMS i Samblas namn

2025.02.06

 

Vi har blivit informerade om att personer har mottagit bluff-SMS som ser ut att vara skickade från oss på Sambla. I SMS:et står det att personen i fråga fått sin låneansökan beviljad och att man ska ringa ett 010-nummer vid frågor.

Har du fått ett sådant bluff-SMS uppmanar vi dig att inte klicka på någon länk eller ringa upp något telefonnummer. Rapportera sedan SMS:et genom att vidarebefordra det till 7726. Har du blivit av med pengar uppmanar vi dig att kontakta polisen samt din bank.

Vi råder till försiktighet vid överlämnande av personuppgifter via telefon.

Vid minsta tvekan uppmanar vi dig att kontakta vår kundtjänst på nummer 0770 22 01 80.

Så skriver polisen om hur du skyddar dig mot bluffarna:

“När någon ringer eller skickar SMS så ha inte bråttom. Låt dig inte stressas, det är exakt det bedragarna är ute efter. Ta några djupa andetag, leta själv reda på telefonnumret till det företag som SMS:et påstås komma från.

Det är större risk att ringa upp det nummer som står i SMS:et än att ta sig tid att hitta kontaktuppgifterna själv. Ringer du det nummer som står i SMS:et får du troligtvis prata med bedragarna och då är risken stor att de lurar av dig dina pengar.

Varningstecken vid bedrägeri:

  • Det är bråttom
  • Oväntad kontakt
  • De ber dig använda din e-legitimation”

Läs mer på polisens hemsida